5 דרכים בהן תרבות ארגונית משפיעה על התפתחות וביצועי החברה

בשיחה עם יזם שמאחוריו כבר הצלחה אחת (אקזיט) ובעודו במיזם חדש, נשאלתי האם תרבות ארגונית מצוינת תגרום למוצר להיות הכי טוב?

תרבות ארגונית מהווה את השלד שעליו יכולה החברה להמשיך ולצמוח. בנוסף, היא שומרת על ה"שפה" וההתנהגות ומהווה תשתית חשובה לשיפור ביצועי העובדים ועובדות בארגון. ​
5 דרכים באמצעותן משפיעה תרבות ארגונית על התפתחות וביצועי החברה.​

תרבות ארגונית אמנם לא תשפר באופן ישיר את המוצר וגם לא תשתלט על המתחרים. ברור גם שבחברת סטארטאפ חובה שמיטב המוחות ינתבו את מירב המאמצים שלהם למען הפיכת המוצר (הרעיון) לטוב ביותר על מנת שיוכל לפרוץ קדימה. יחד עם זאת, היא מהווה היא שלד ארגוני שמאפשר לחברה להמשיך ולצמוח נכון וגם להיות מקום שטוב וכיף לעבוד בו – היא שומרת על ה"שפה" וההתנהגות בארגון ומהווה תשתית חשובה לשיפור ביצועי העובדים ועובדות בארגון.

חשוב לציין שלכל הנ"ל כן עשויה להיות השפעה עקיפה על התפתחות החברה והמוצר.

אז מהן השפעותיה החשובות של תרבות ארגונית?

תקשורת ותהליכי שיפור ולמידה 

התרבות מאפשרת שיח מפרה, לומד ומלמד ובכך מחזקת את ממשקי העבודה והחשיבה המשותפים. בארגונים בהם ההנהלה נוטה להתמקד בשיח אשמים (במקום שיח של פתרונות), יתקשה הארגון לפתח תרבות של שיח מפרה כבסיס לחדשנות ותהליכי הסקת מסקנות, שכן העובדים והעובדות יטו להסתגר, להמעיט בשיח ולהסתיר את כישלונותיהם. לשם כך, חשובה תרבות שתאפשר הצפת פערים והפקת לקחים, ריבוי ידע וחשיבה שיתופית שמשמשים כקרקע פורייה לצמיחה וחדשנות.

מחוברות ושייכות

כשהשפה וההתנהגות ברורות לכולם, קל יותר להרגיש בנוח וליהנות מהעשייה היומיומית בארגון. חשוב לזכור שבניגוד לימי עבר, ביטחון כלכלי ותעסוקתי כבר אינו משמש כגורם בלעדי בחשיבותו בכל נושא שימור עובדים בארגון, ובימנו אנו, אחד הגורמים המשמעותיים בסדרי העדיפויות של עובדות ועובדים הוא – הנאה מסביב. לכן, חשוב לוודא כי בארגון שוררת אווירה נעימה וטובה שמשפיעה על מחוברות העובדים והעובדות ורצונם להמשיך להגיע לעבודה.

מומלץ להרחיב את הקריאה במאמר שימור עובדים זה ניהול עובדים.

תרבות ארגונית - עובדים

Leon | Unsplash

צמיחה ב'סקיילים'

תרבות ארגונית מאפשרת קפיצות צמיחה שמאפיינות חברות הזנק בצורה בריאה יותר בזכות היכולת לפעול בדפוס ותבנית הקיימים בארגון. תרבות חזקה ומוגדרת תסייע לארגון "להשתכפל" ולצמוח בכיוון הרצוי, כשאחד הנדבכים החשובים הוא גיוס עובדים ועובדות התואמים ל – DNA הארגוני (ניתן להרחיב את הקריאה במאמר על שיטת התבחינים).

שיח של מותר ואסור

התרבות הארגונית מגדירה את ההתנהגות המקובלת בארגון באופן בלתי פורמלי ובכך חזקה יותר מפיקוח ושיטור. בעזרת חזון וערכי הארגון, המהווים את עמודי התווך של תרבות הארגון, ניתן לייצר קווי מתאר של ההתנהגויות הרצויות והבלתי רצויות מעובדי ועובדות הארגון. באופן זה, יצירת תרבות חזקה תשפיע מעצמה על סדר היום ותחסוך התעסקויות מיותרות בבעיות משמעת. בנוסף, ניהול ע"פ ערכים יעודד נקיטת יוזמה, יצירתיות ואחריות ממקום פנימי ולא רק מציות לנהלים (ניתן להרחיב את הקריאה במאמר על ניהול עפ"י ערכים).

בהירות וודאות

כיוון שבחברות הזנק הדינמיות והשינוי מייצרים אי וודאות גדולה, האחיזה בתרבות ארגונית אחידה וחזקה היא שמגבירה את תחושת הוודאות והבהירות בקרב העובדים והעובדות. השיח השקוף מצד הנהלת הארגון, טקסיו הקבועים של הארגון וממשקי העבודה הידועים, כל אלו מהווים מעטפת שמסייעת בשמירה על וודאות מקסימלית, גם בעיתות משבר.

לתרבות ארגונית יש עוד המון יתרונות וכשהיא נבנית בזמן הנכון היא יכולה להביא לשיפור ביצועים והאצת התהליכים הארגוניים בדרך אל המטרות של הארגון.

מתי נכון להתחיל ולבנות את התרבות בארגון?

למעשה כדאי להתחיל לחשוב ולעסוק בבניית התרבות הארגונית מהרגע שבו "נולד" הארגון ועובר משלב הרעיון לשלב היישום. המוצר והרעיון שלך מעולים ומיקוד המשאבים בפיתוחם חייב להישמר. יחד עם זאת, נכון להתחיל כבר בראשית הדרך תהליך שבמסגרתו יוטמעו החזון והערכים שנקבעו בתשתית הניהול הארגונית. בנקודת הזמן הזאת ניתן יהיה להגיד שהונחה האבן הראשונה בבניית התרבות הארגונית.