ניהול ומנהיגות פירושם לקיחת סיכון

ניהול ומנהיגות: מרבית הסדנאות וההכשרות למנהיגות וניהול עוסקים בחשיפה והכרה לרעיונות, תפיסות, כלים וגם לשיתוף מהניסיון של המשתתפים והמנחים. אין ספק שהעמקת ידע רלוונטי מסייעת ומעניקה כר פורה לתהליכי שיפור מיומנויות הניהול. יחד עם זאת חשוב להבין ש:

מנהלים מוצלחים, מנהלים שמנהיגים, לא הופכים לכאלה כי הם מחזיקים ביותר ידע אלא בעיקר כי הם יודעים לשנות ולהוביל.
ביצוע השינוי בניהול כרוך בסיכונים: יציאה מאיזור הנוחות, יצירת עימותים פוטנציאלים ושבירה של הקיים.
כיצד נבנה סביבת תרגול מאפשרת נכונה על מנת להקל על ביצוע השינוי?

ניהול ומנהיגות או מה דרוש לפיתוח יכולות הנהגה בניהול

מנהלים מוצלחים, מנהלים שמנהיגים, לא הופכים לכאלה כי הם מחזיקים ביותר ידע, אלא בעיקר כי הם יודעים ליישם אותו, נותנים לו ביטוי במציאות, בשגרת החיים והניהול. יש להם את מה שאנו קוראים "האומץ לשנות" או היכולת לגרום לדברים לקרות. באנגלית קוראים לזה Follow through להביא לידי סיומת (ביצוע).

לגבי האומץ לשנות, קולומבוס אמר "לעולם לא תוכל לחצות את האוקיינוס עד שיהיה לך האומץ לאבד את מראה החוף". מנהל שרוצה להנהיג צריך לדעת לקחת סיכון.

האומץ לשנות – מנהל שגורם לדברים לקרות בהנהגתו

על פניו נראה פשוט אך מדובר בפעולה והתנהגות שיש לצידה סיכונים, דבר שדורש אומץ.

לפעול אחרת ממה שפעלתי לא מבטיח לי את התוצאות שאני רגיל לקבל כשאני פועל כפי שפעלתי עד כה. אי הוודאות גדלה לגבי התוצאה ובארגונים פעמים רבות התוצאה היא מרכיב חשוב, דבר שיכול להביא להימנעות מכל תהליך שאינו "בטוח".

עימות  עם מי שלא יחשוב כמוני בין אם הוא כפוף אלי, עמית שלי בהיררכיה הארגונית או מנהל לו אני כפוף. עימות אינו מצב נעים ולכן הרוב משתדל להימנע ממנו. מורכב להעלות נושאים מורכבים ולנסות לפתור אותם, מורכב לעמוד על שלך.

לעיתים עצם הרצון לפעול או לדבר אחרת נתפס על ידי האדם עצמו כשבירה של תבנית קיימת, תבנית או דרך שעד כה הצליחה לי. בסדנאות אנו מסבירים שלא כל משפט באנגלית שכתוב בחדר השירותים בבסיס צבאי הוא באמת נכון ובאומרנו זאת אנחנו מתכוונים ל- "If it is not broken don’t fix it", כי תמיד ניתן לפעול לשיפור, גם כשהדברים מצליחים (או "אינם שבורים" דיים). כך מתקדמים.

צריך לדעת כיצד להתמודד עם התחושות והחסמים האלה, עם הסיכון, עם לקיחת הסיכון.

אז מה עושים כדי להתגבר על זה ולהגביר את "האומץ לשנות"?

תרגול בסביבה בטוחהDuet PandG / Shutterstock

סימולציות ומשחקי תפקידים כתרגול ושיפור מיומנויות הנהגה בניהול

תרגול באמצעות משחקי תפקידים וסימולציות הם דרך נוחה ובריאה להתנסות. היא מאפשרת גם למנהלים שמבצעים את משחק התפקידים וגם למנהלים שצופים בהם ללמוד ובסביבה מאוד מוגנת ומכילה. יחד עם זאת קיימת התחושה ש"זה לא הדבר האמיתי". אצל חלק מבני האדם, התחושה הזאת תמנע בהמשך את שינוי ההתנהגות והניהול בזמן אמת – במציאות. כך יהיה להם יותר קשה לאזור אומץ כדי לגרום לדברים לקרות.

החשש משינוי מערכות היחסים, או מהאופן שבו דבריהם או התנהגותם החדשה תיתפס או תפורש, עלולה לעמוד כמכשול בדרך לשיפור מיומנויות ההנהגה בניהול. לכך יש להוסיף את החשש המובנה מכישלון, שיכול למנוע את עצם הרצון לשוב ולפעול לשינוי.

בסרטון נראה שכישלון הוא מרכיב חשוב בתהליך השיפור.

בונים את האומץ לשנות

לכן המלצתנו היא לאתגר את המנהלים והמנהיגים באירועים שבהם תפיסת הסיכון הינה גבוהה מהסיכון האמיתי (בפועל). אנו בוחרים אירועים ושינויים ב"חיי הארגון" בשגרה הניהולית המוכרת ומציגים אותם. אנו מלמדים לעבוד עם כלי הניהול של שיטת אימ כמו שיחת אימ.פקט, ניהול ישיבות בשיטת אימ, שיחת משוב ואז מתרגלים בזוגות. לאחר שהמנהלים תופסים ביטחון בשימוש בכלי, אנו מבצעים משחק תפקידים על אירועי אמת ובכך מאפשרים סביבת תרגול "מציאותית" יותר שעוסקת בליבת הדברים וזאת כשהם יכולים לצבור הצלחות שיהיו הקרקע עליה יעמדו בהמשך כדי לגרום לדברים לקרות.

 

פשוט לחשוב מה ברצונך לשפר בניהול ובהנהגה שלך? אז לבחור את ההתרחשויות הרגילות בחיי היום יום ולפעול אחרת ממה שהיית פועל. זה יכול להיות עם נציג שירות של חברת הכבלים, עם רופא פרטי, עם המורה של ילדיך, עם מנהל הסופרמרקט וכד'. לתרגל העברת ביקורת ומשוב, לדרוש משהו בתקיפות, להצליח לומר את הדברים בדיוק ובתמציתיות וכד'.

יש לא מעט אמירות בסגנון "אני מתרחק מפוליטיקה" או "אני לא טוב בכל הפוליטיקה הזאת" כאילו זאת מילת גנאי. לכן חשוב להדגיש שיכולת פוליטית בניהול והנהגה היא מרכיב מרכזי וחיוני בהובלת תהליכים.

פוליטיקה היא פעילות בתוך קבוצה שמטרתה לקדם ולקבל החלטות משותפות ומחייבות. בכל ארגון היא מתקיימת ברמות כאלו או אחרות. פוליטיקה היא מה שמאפשר לארגונים לפרוץ קדימה, להגדיל את מגוון הדעות ובכך להוביל להחלטות מושכלות ומדויקות יותר. כמו שד.א. ימבא אומר "טובה פשרה רזה מתביעה שמנה". היכולת להתפשר, לגשר, לחבר, לשכנע, לתת השראה היא מיומנות שחובה לשפר כל הזמן. 

בסופו של דבר כל פעולה אנושית חברתית היא פוליטיקה. להשיג מטרות באמצעות שימוש בפוליטיקה ארגונית, זה בעצם לקדם תהליך על ידי יצירת חיבורים חזקים בין אנשים בארגון, לדבר ולפעול  כדי לעורר בהם השראה ומחויבות למשימה ובהמשך להפוך זאת לממשקי עבודה מעוגנים בשגרת הניהול של הארגון.יעניין אותך לקרוא על האומץ שדרוש היה לאילון מאסק במאמר אילון מאסק 7 היבטים חשובים על יזמות וניהול.