אילון מאסק 7 היבטים חשובים ביזמות וניהול

אילון מאסק 7 היבטים חשובים ביזמות וניהול. מי הוא אילון מאסק המנהל? לחלום בגדול, הצלחותיו המטאוריות והכי חשוב תכונות והיבטים ניהוליים חשובים.

אילון מאסק המנהל - מי הוא אילון מאסק?
לחלום בגדול - רשימת המיזמנים המצליחים ביותר של אילון מאסק.
אילו תכונות והיבטים בהתנהלותו של אילון מאסק יכולים לסייע בהצלחה ביזמות וניהול?
הסתייגות קטנה וחשובה: ביזמות וניהול לא תמיד הכל ורוד

אילון מאסק 7 היבטים חשובים ביזמות וניהול

האמת היא שאיננו מכירים את אילון מאסק האדם, גם לא יצא לנו לייעץ לו. יחד עם זאת, מדובר באדם שמרבה "לדבר", להפיץ את משנתו ולצייץ את דעתו. איסוף דבריו, קריאה והקשבה להם, יכולה לגלות הרבה על האופן שבו הוא מנהל, או חושב על ניהול. הדרך בה מאסק מתייחס לאירועים שקורים בחברות שהוא מעורב בהן (כמשקיע, כמנהל, כיזם, כמתכלל) נותנת מידע בעל ערך לגבי תפיסותיו כלפי עולם הניהול והעבודה; הדרך בה הוא חושב שנכון להתמודד עם כישלונות, אופן הרתימה וההנעה של אנשיו ועוד.

אילון ריב מאסק נולד בתחילת שנות ה-70, לאב שבין היתר היה יזם כמוהו, בדרום אפריקה. מאסק הוא בן בכור לשני אחים. כבר בילדותו, מאסק גילה את יכולתו ללמוד לבד. כנער, הוא החל להתעניין במחשבים ולימד את עצמו לתכנת. לקראת שנות ה-90 עבר להתגורר בקנדה וכעבור שנתיים וקצת עבר לארה"ב ולמד כלכלה ופיזיקה.

מאסק התמחה בשתי חברות בעמק הסיליקון ותואר כאדם נמרץ וסקרן. לאחר מכן, הקים עם אחיו את החברה הראשונה, אך בשל קשיי התקציב, מאסק מספר שנהג לישון במשרדי החברה וזאת כיוון שלא נותר לו כסף לשכור גם מקום עבור מגורים. העובדה שהיה להם מחשב אחד, גרמה לכך שמאסק יעבוד בלילה (יכתוב קוד), בעוד ביום המחשב והאתר היו זמינים ונגישים עבור הלקוחות.

לקראת שנת 2000 נרכשה החברה ומאסק שילשל לכיסו למעלה מעשרים מיליון דולר. החברה הבאה שהקים היתה, מה שכולנו מכירים היום כ-Paypal והוא אף היה המנכ"ל שלה (עד שהודח כעבור שנה וקצת). ב-2002 כבר נהנה מפירות האקזיט השני שלו כמי שהחזיק בכמעט 12% מהחברה שנרכשה ע"י ebay במיליארד וחצי דולר!

להצטרפות לערוץ הטלגרם של אימ.טק – כל תכני הניהול הכי רלוונטיים במרחק של הקלקה.

מודל מעשה ומוטיבציה

AboutLife | Shutterstock

לחלום בגדול הצלחותיו של אילון מאסק

לקראת החלק שבו נקטלג את כישוריו של מאסק – אלה שהובילו אותו להצלחה כל כך גדולה ונדירה, נתחיל בהיכרות קצרה עם החברות, הארגונים והרעיונות שבבסיסם.

Paypal

חשוב להדגיש ש-Paypal הינה חברה פורצת דרך. בעת שבנה את החברה, מאסק שאף לשנות את תעשיית הבנקאות. יש אף סרטון שלו משנת 1999 שהוא עומד ליד כספומט ומצהיר שזה מה שהחברה שלו תעשה.

SpaceX

עוד באותה השנה כבר הקים את החברה הבאה שלו שעוסקת בפיתוח חלליות, טילים ולוויינים – SpaceX. אילון מאסק הינו מנכ"ל החברה וגם המנהל הטכנולוגי שלה. מדובר בחברה מוצלחת שמחזיקה היום באחד מטילי החלל החזקים ביותר וגם זאת שהצליחה לשוב ולשגר חלק ממנו שוב לאחר שהונחת כראוי (דבר שטילים אחרים לא יודעים לעשות). היום החברה היא יצרנית המשגרים הגדולה בעולם והחדשנית והזולה מכולן. גם כאן נדגיש שעד היום רק ארבע ישויות שיגרו חלליות לחלל והן ארה"ב, רוסיה, סין ואילון מאסק.

Tesla

מאסק הצטרף לשני מהנדסים שהקימו את טסלה, לא רק כיו"ר הדירקטוריון אלא גם כחלק פעיל בתכנון ועיצוב המוצר. בהמשך, אי הסכמות ומשבר עולמי הביאו את אילון מאסק לדרוש את ניהול החברה וגם להפוך לארכיטקט הראשי. היום החברה נחשבת למובילה בפיתוח טכנולוגיות לצבירת אנרגיה ואף מחזיקה במספר חברות בת שעוסקות בצבירה ושימור אנרגיות רוח ושמש. טסלה מוכרת היום מערכות הינע חשמליות גם ליצרני רכב אחרים.

SolarCity

אילון מאסק הינו יושב הראש של הדירקטוריון ובעל המניות הגדול ביותר בחברה. החברה עוסקת בהתקנת לוחות סולאריים ובפיתוח אנרגיית שמש.זאת גם במדינות מתפתחות.

Neuralink

מדובר במיזם של מאסק עם שותפים נוספים גם הוא בתחום שמשלב בין העצבים בגוף האנושי (נוירולוגיה) לטכנולוגיה. המטרה של החברה לאפשר התממשקות בין מוח האדם למערכות בינה מלאכותית. המוצר של החברה הוא שתל המושתל במוחם של בני אדם בעלי מוגבלות המסייע להם להפעיל מכשירים שונים בסביבתם החיצונית באמצעות הפעלת מחשבות – למשל הפעלת מכונת האספרסו שבמשרד.

בראיונותיו מאסק דיבר גם על אפשרויות לתיקון או ריפוי של מחלות או לקויות אחרות באמצעות אותה הטכנולוגיה. גם כאן יש רבים שטוענים שהוא חולם ואין באמת אפשרות שכזאת.

אילון מאסק לא עוצר לרגע

הצורך היזמי של מאסק לא עוצר לרגע ונראה שגם דברים קטנים שמפריעים לכל אחד מאיתנו, מקבלים אצלו תפנית ורצון לפתרון. דוגמה טובה היא "חברת השיעמום" שלו The Boring Company שעוסקת בחפירת מנהרות ונהגתה על ידו כשזה נתקע כמו כולנו בפקק תנועה. יש גם את מיזם ה'היפרלופ', לשינוע מהיר בצינור באמצעות לחץ אוויר.  או הקמה של מלכ"ר בשם OpenAI למחקר של בינה מלאכותית.

מספרים על מאסק שהינו מנהל סוחף וחד מאוד, קפדן שיורד לפרטים ושמה שאינו יודע, הוא בוחר ללמוד בעצמו.

אילו תכונות והיבטים בהתנהלותו של אילון מאסק יכולים לסייע בהצלחה ביזמות ובניהול?

ליקטנו מספר דוגמאות חשובות מחייו המקצועיים של אילון מאסק  ושיכולות לסייע רבות להצליח בניהול וביזמות.

1. לחלום ולהאמין

אילון מאסק לא נותן "למציאות" להפריע לדמיונו, הוא בעל חזון שחולם וחושב בגדול, הוא תמיד מאמין שאפשר יותר ועוד קצת. הוא עושה זאת גם אל מול הספקות והבוז שמשמיעים רבים עליו ועל רעיונותיו, לעיתים הוא מזכיר את סיפורו של נוח בונה התיבה, שהמשיך במשימתו כשהרוב לעג לו ולא נראתה טיפת גשם אחת. כדי לסבר את האוזן, פרויקט הדגל של SpaceX נקרא "סטארשיפ", כשהמטרה לייצר לא פחות מאשר את טיל שיגור רב פעמי שמסוגל לחזור לנחיתה בכן השיגור שלו וכמו שמאסק אמר: "הטיל הטוב והחזק ביותר בעולם".

לקריאה נוספת על מנהיגות וניהול: האם יש בך את הממבא לניהול?

2. לאזור אומץ

מעבר לעובדה שמאסק הינו הראשון להניע מיזמים רבים שאחרים לא האמינו שהינם אפשריים, הוא פועל באומץ, גם כאשר מדובר במהלכים שסיכון גדול לצידם. ננסה להיזכר בחדירת רכבי טסלה למדינת ישראל. האם הוקם אולם תצוגה? האם נבחר יבואן? האם הקימו מחלקת שיווק? כיצד בוצעו נסיעות מבחן כדי לחוות את הרכב?

האמת היא פשוטה, זה הרכב הראשון שנמכר בישראל ללא יבואן, ללא אולמות תצוגה ולא רק שלא היתה התנסות בחוויית הנהיגה אלא שמרבית הרוכשים לא ישבו או ראו פיזית את הרכב שרכשו. הכל בוצע באמצעות מכירות אונליין. צריך לשפשף את העיניים ולשאול בכנות – איזה יבואן היה מאמין שניתן למכור רכב בכמעט 200,000 ₪ מבלי שהלקוח הישראלי, ישב בו, מבלי שנהג בו, ללא לחיצה על דוושת הגז?

3. כנות

כאחד מהאנשים העשירים בעולם והמוכרים בעולם, הוא גם הוזמן לתוכנית סטרדיי נייט ובה חשף בשידור חי שהוא לוקה בתסמונת אספרגר. נסייג ונאמר שזאת אנקדוטה בחייו, אולם לדעתנו כנות ושקיפות הן התנהגויות ותכונות חשובות בניהול בני אדם. לא רק זאת, מאסק לא ניחן ברצון לפוליטקלי קורקט – מאוד אותנטי.

4. יצירתיות

חשיבה מקורית מאפיינת לא רק את הרעיונות של המיזם אלא גם את תהליכי העבודה והביצוע. רכבי טסלה לא מגיעים לסוכנויות הרכב אלא נמסרות ישירות ללקוח, לביתו או למשרדו. בכך החברה פתרה צוואר בקבוק אחד. כשהזמן דחק, והמחסור בעובדים (בעיקר נהגים למסירת הרכבים) סיכן את החברה, מאסק לא היסס ופנה באמצעות פרופיל הטוויטר שלו אל ציבור הלקוחות של טסלה. הוא ביקש עזרה בשילוח והסבר על הפעלת המכונית, מלקוחות החברה הוותיקים. אלה התייצבו וסייעו.

להעמקה ניתן לקרוא על הדרכה היא מרכיב ניהולי חשוב בארגון.

5. ניהול וגיבוי כישלונות

גם הניסוי של מיזם ה"סטארשיפ" הצליח להגיע לגובה שיוט של -12 ק"מ ורק לקראת הנחיתה נכשל. אחד מאבי הטיפוס שבאו לאחריו, הצליח לבצע את הנחיתה אולם לאחריה התפוצץ ונהרס. רק במאי 2021 נחת בשלום אב טיפוס בשם: SN15.

בכלל, התייחסותו של אילון מאסק לכישלון היא כמרכיב בתהליך למידה. ברור לו שכשפועלים לשנות ועושים זאת מחוץ למסגרת הכללים המקובלים וסביב רעיונות שמעטים מאמינים בהיתכנותם, יהיו כישלונות. כחלק מכך הוא דואג  תמיד לגבות את אנשיו. שתי דוגמאות מעולות הן הסרטון המפורסם שבו מאסק מציג את הרכב המוגן וזורק עליו כדור מתכת כדי להמחיש את עוצמת החלון אך החלון נשבר. תגובתו קלילה ומחויכת; איננו יודעים מה נאמר לאחר שהמצלמות כבו, וידוע שמאסק הוא מנהל קפדן ויחד עם זאת כולנו מבינים שכישלונות הם חלק אינטגראלי בתהליך שיפור ושינוי. אירוע מאז'ורי אחר, הוא התפוצצותה של אחת החלליות שלו, בדצמבר 2020. כיצד לדעתכם הגיב מאסק המנהל? האם ערף את ראשיהם של מהנדסיו, הרי משאבי זמן והון עצומים הושקעו בכך. התגובה המתוקשרת שלו היתה:

"We got all the data we needed! Mars, here we come"

יהיה לך מעניין לקרוא על הפקת לקחים – מדריך לביצוע פשוט ויעיל.

6. תחושת מסוגלות עצמית גבוהה

אילון מאסק ניחן ביכולת לגרום לאחרים להאמין, להאמין בבלתי אפשרי, להאמין בעצמם, להאמין שהם יכולים עוד ועוד. מאסק: "מה שאני מנסה לעשות הוא לגרום לרעיון של הגעה למאדים להיות אפשרי, להיראות אפשרי, משהו שנוכל לעשות בזמן חיינו". כך גם בניהול – אנחנו צריכים להאמין באנשינו, לקדם ולחזק אותם כדי לגרום להם להגיע לתוצאות הרצויות.

הסתייגות קטנה וחשובה על אילון מאסק המנהל

אילו מאסק המנהל – כמובן שלא הכל ורוד.

לצד גדולתו של מאסק, חשוב גם לסייג ולציין את כי קיימים פרסומים שונים על התנהלותו ושאינם תואמים חלק מהעקרונות שהוזכרו לעיל. חשוב לציין כי לכל יזם או מנהל בסדר גודל כשל מאסק ישנם רגעי משבר שבהם קווי  ההתנהלות התקינה והבריאה עשויים להתערער. במאמר הזה, חשבנו שנכון להציג את ההיבטים החיוביים של התנהלותו של אילון מאסק ושיכולים לסייע לכל יזם, מנהל או אדם להגיע רחוק ולהשיג את שאיפותיו.

למען האיזון והחשיבות בכך שכולנו טועים לפעמים, גם בניהול, ניתן כמה דוגמאות.

7.א. האנטר מנהל המכירות בחברת Tesla

למשל מסופר כי בתקופה הקשה של טסלה, מנהל המכירות של החברה, אדם בשם האנטר, קבע שיא של מכירות ומאסק לא היה מרוצה ודרש להכפיל זאת כבר ביום המחרת. מאסק גם התערב והדגיש שהתיאומים למסירת הרכבים לא יעשו יותר בשיחות טלפוניות כי אנשים לא אוהבים לדבר בטלפון, ולכן עדיף שפשוט ישלחו הודעה. בהמשך מאסק אמר להאנטר שאם לא יצליח לעמוד בהכפלת הרווחים  אז הוא בעצמו ינהל את המערך.

7.ב. האיום שלא קרה והפיטורים שכן

לא רק זאת, מאסק איים ואמר שאם ישמע שמישהו טלפן ללקוח למחרת, הוא יפטר את האנטר. זאת היתה תקופה מורכבת לחלק גדול מהעובדים שם. האנטר למזלו, עמד בכך והצליח להכפיל. לעומתה מנהלת שעסקה בחוויית הלקוח פוטרה כשהסבירה למאסק שלא יצליח להגיע ליעד המסירה שעליו החליט.

מתוך הספר Power Play: Tesla Elon Musk and the bet of the century / Tim Higgins.

איך הופכים את העצות האלה לשפה ולהתנהגות בארגון?

כיצד אפשר להפוך את העצות האלה לתשתית ארגונית לשיפור ביצועים? כיצד אפשר ליצור שפה והתנהגות אצל אנשי הארגון שתהלום את העצות הטובות הכתובות מעלה?

יש לכך תשובה והיא נקראת תרבות ארגונית או ניהול על פי ערכים בשיטת אימ.  אנחנו כאן כדי לחשוב איתך ובמידת הצורך גם ללוות ולתמוך.